Ciąża jest okresem w życiu kobiety, w czasie którego dochodzi do bardzo wielu istotnych przemian w jej organizmie. Najistotniejszą z nich jest zmiana wartości hormonów, które w bezpośredni sposób wpływają na wszystkie fizjologiczne funkcje organizmu ciężarnej. Należy do nich m. in. zmiana ilości i charakteru śluzu w pochwie, a także zmiana pH tej ostatniej. To wszystko powoduje większą podatność kobiety na wszelkiego rodzaju infekcje. Do najczęstszych należy kandydoza, czyli grzybica wywołana przez grzyby typu Candida albicans, lub BV (bacterial vaginosis, inaczej bakteryjne zapalenie pochwy) wywołane przez nieprawidłowy i nadmierny rozwój bakterii fizjologicznie zasiedlających pochwę (stanowiących jej biocenozę), jednakże z powodu obniżenia się ilości pałeczek kwasu mlekowego stanowiących podstawową ochronę środowiska pochwy, dochodzi do zmiany jej pH i możliwości rozwoju innych niż pałeczki bakterii.
Kluczowym zatem wydaje się fakt konieczności prowadzenia profilaktyki zakażeń w ciąży zamiast ich poźniejszego leczenia. Do takich działań należy codzienna higiena intymna. Nie różni się ona w większości od tej prowadzonej poza ciążą, ale istnieje kilka ważnych kwestii, które powinny zostać naświetlone. Otóż ciężarna powinna dbać o noszenie prawidłowej bielizny, np. pełnych, bawełnianych majtek i unikać cienkich stringów. Do mycia okolic intymnych najlepiej stosować zwykłe, szare mydło, bez różnego rodzaju „uzdatniaczy” mogących wywołać reakcję alergiczną.
Dobrym pomysłem może być używanie specjalnych żelów bogatych w bakterie kwasu mlekowego stosowanych zewnętrznie i stanowiących naturalną barierę dla bakterii jelitowych, których w tej okolicy jest bardzo dużo. Kolejną ważną kwestią jest korzystanie z basenu czy innego zbiornika wodnego. Nie tylko w ciąży, ale w szczególności w jej czasie kobieta powinna stosować tampon przed wejściem do wody, który po skończeniu kąpieli po prostu wyrzuci. Takie postępowanie zapobiega przedostaniu się wody do wnętrza pochwy i powstaniu późniejszej infekcji.
Korzystanie z publicznych jacuzzi czy toalet także powinno być rozważone i unikane, chyba że jest to niemożliwe szczególnie w przypadku tego drugiego. Kobieta nie powinna siadać na toalecie, a po skorzystaniu z niej winna się podmyć najlepiej wilgotną chusteczką do higieny niemowląt. Takie proste zabiegi higieniczne mogą znacznie zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się infekcji intymnej. Zakazanym jest natomiast stosowanie jakichkolwiek irygacji pochwy, które mogą negatywnie wpłynąć na szyjkę macicy powodując jej skracanie czy wręcz uszkodzenie. Taki stan może stanowić zagrożenie dla ciąży.
Najważniejszą więc była, jest i będzie profilaktyka zakażeń w ciąży, a higiena intymna jest kluczową jej częścią.