Przed I Międzynarodowym Kongresem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej rozmawiamy z jednym z jego organizatorów o tym jak pomóc mamom po porodzie. – Myślę, że trzeba powiedzieć o odległych problemach, które niestety dotyczą bardzo dużej grupy kobiet po porodzie. Dolegliwości te odzywają się w różnym wieku, ale po 50. roku życia dotyczą nawet 70 proc. pań – mówi “Rynkowi estetycznemu” ginekolog dr n. med. Rafał Kuźlik, dyrektor medyczny SaskaMed w Warszawie.
Rynek estetyczny: – Porozmawiajmy o ginekologii estetycznej a dokładniej chciałem zapytać o problemy z którymi przychodzą do ginekologa kobiety po porodzie?
Rafał Kuźlik: – Myślę, że na potrzeby naszej rozmowy możemy podzielić to zagadnienie na kwestie estetyczne i funkcjonalne. Nie oznacza to, że należy lekceważyć problemy estetyczne, ponieważ przysparzają one kobietom wiele cierpienia. Do często występujących dolegliwości estetycznych należy fałd skórny na brzuchu, wynikający z rozciągnięcia się skóry podczas porodu. Do tego dołącza też nierzadko zwiększona waga. Pojawiają się też rozstępy.
Kolejna rzecz to wygląd krocza po porodzie, często zmieniony np. w wyniku nacięcia. Czasami się zdarza nieprawidłowe zszycie, czy powikłane gojenie. To już problem na pograniczu estetyki i funkcjonalności, podobnie jak poszerzona pochwa. Nawet po jednym porodzie narząd ten będzie bardziej lub mniej poszerzony. Dużo rolę odgrywa tu rozmiar urodzonego dziecka.
Częstym estetycznym problemem jest blizna po cięciu cesarskim. Może być przerośnięta, zapadnięta, tworzyć tzw. daszek skórno-tłuszczowy. Dodatkowo wiemy, że po ciąży a szczególnie po karmieniu piersią, biust najczęściej zmienia kształt. We wszystkich tego typu problemach współczesna ginekologia może kobiecie pomóc.
Przy nieprawidłowym przebyciu porodu naturalnego może dojść do różnego rodzaju poważniejszych powikłań, takich jak np. uszkodzenie zwieraczy odbytu, czy pęknięcia ściany pochwy. Przy cięciu cesarskim może dojść do uszkodzenia pęcherza moczowego, czy moczowodów. To są bardzo ciężkie i bardzo rzadkie przypadki. Gdyby zdarzały się często, to kobiety miałyby przeciwwskazany poród.